Paminėta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena

Data

2018 03 12

Įvertinimas
3
2018-03-12_IMG_0001.jpg

2018 m. kovo 9 d. Asmens dokumentų išrašymo centre paminėtas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas – Vėliavų salėje atidaryta istorinių spaudinių ir prisiminimų laikina ekspozicija. Ekspozicijos vertė – XX-XXI amžių leidiniai, spauda, dienoraščiai, per kuriuos mes patys ir mūsų vaikai gali geriau susipažinti su to laikmečio Lietuvos realijomis ir įvykiais, dėliojančiais aiškesnį vaizdą apie mūsų Tėvynę.

Improvizuotoje ekspozicijoje Administravimo skyriaus darbuotojo Romo Brasiūno senelio Aleksandro Barausko apdovanojimų ir Išrašymo skyriaus darbuotojo Evaldo Lukošiūno spaudinių kolekcijos dalies paroda.

Aleksandras Barauskas buvo tarpukario Lietuvos kariuomenės atsargos viršila Pasienio policijos Alytaus baro VI rajono antros sargybos Ūtos pasienio sargybos viršininkas, likęs ištikimas savo pareigai, pašaukimui, artimui ir Tėvynei, kai 1940 m. birželio 15 d. ankstų rytą sargybos postą užpuolė 6 raudonarmiečiai. Užpuolimo metu Aleksandras Barauskas narsiai gynėsi, buvo sunkiai sužeistas ir mirė, vežamas į ligoninę. Aleksandras Barauskas tapo pirmąja sovietinės okupacijos auka. Tačiau taip jis išgelbėjo savo šeimą ir du tarnybos draugus. Aleksandras Barauskas palaidotas Varėnos rajono Perlojos kapinėse, o 2005 m. gegužės 10 d. (po mirties) Lietuvos Respublikos Prezidento apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Didžiuoju kryžiumi. Aleksandro Barausko vardas 2006 m. suteiktas Varėnos rinktinės Dubičių užkardai ir 2015 m. naujam pasienio patruliniam laivui.

Evaldo Lukošiūno didžiąją eksponuojamos kolekcijos dalį sudaro antikvarinė spauda ir knygos, kurias galima vartyti, skaityti. Dauguma jų surinkta iš Lazdijų raj. Mikabalių kaimo ir apylinkių. Verta prisiminti, kad nuo 2016 m. Valstybės dienos paminėjimo Asmens dokumentų išrašymo centro Vėliavų salėje eksponuojama Trispalvė, kurią į Lietuvą iš Jungtinių Amerikos Valstijų 1989 m. parvežė Evaldo Lukošiūno močiutė Veronika Lukošiūnienė. Šią Trispalvę naudojo Evaldo Lukošiūno močiutės dėdė Ignas Muliuolis, kuris nuo 1931 m. dirbo pasienio policininku Trakų bare ir Alytaus krašte. Ekspozicijoje galima susipažinti ir su Igno Muliuolio dienoraščiu, kuris į Lietuvą grįžo kartu su Trispalve.

Ekspozicija sulaukė netikėtai didelio darbuotojų susidomėjimo, tad ji išliks iki kovo 23 d. darbo dienos pabaigos.

D. Fedosejev