Vasario 16 – ąją pasitinkame ir palydime unikalia šimtmečio asmens dokumentų paroda

Data

2019 02 14

Įvertinimas
1
Veliava.jpg

Vasario 16 – ąją pasitinkame ir palydime unikalia šimtmečio asmens dokumentų paroda

„Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje“ parodos rengėjai ir organizatoriai informuoja, kad iki vasario 21 d. dar galima susipažinti su nemokamos parodos eksponatais ir kita medžiaga, kuri pristatoma Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų vestibiulio auditorijoje.

Vasario 16 d. nuo 13 iki 16 valandos į parodą užsukusius lankytojus pasitiks parodos rengėjai ir organizatorių atstovai.

Parodos „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje“ rengėjai yra kolekcininkai Vytautas Šaikus ir Rolandas Česūnas – atsargos karininkai, tarnavę valstybei sudėtingu Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir įtvirtinimo laikotarpiu. Parodos organizatoriai: Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Užsienio reikalų ministerija. Asmens dokumentų išrašymo centras prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos. Per dieną į parodą, kuri yra nemokama, užsuka apie 130 lankytojų. Nuo 2018 m. lapkričio 7 d. atidarymo parodoje apsilankė ir ekspoziciją apžvelgė apie 11 tūkstančių lankytojų.

Parodos rengėjų ir organizatorių nuomone, išskirtinę vietą parodoje užima pažymėjimas, išduotas 1939 m. gruodžio 28 d. Zyskindui Celmeisteriui su Japonijos vicekonsulo Čiunės (Sempo) Sugiharos (Chiune Sugihara) viza. Ši viza buvo išduota Kaune 1940 m. rugpjūčio 15 d.

Svarbu pažymėti, kad asmens kelionės dokumentai visais laikais buvo labai svarbūs. Visos valstybės skyrė ypatingą dėmesį šiai sričiai. Keliaujančio tapatybės ir statuso patvirtinimui asmens dokumentai buvo apsaugoti nuo padirbinėjimo ir buvo nuolat tobulinami. Parodoje taip pat galima susipažinti su asmens dokumentų technologine apsauga, taikoma spaudoje nuo viduramžių iki šių dienų. Pastarieji trys metai Europos Sąjungoje buvo pažymėti asmens dokumentų saugumo ženklu. Kitaip tariant, po teroro aktų Europoje ir Pasaulyje, plūstelėjusių sunkiai kontroliuojamų migracijos srautų, Europos Sąjungoje buvo įsteigta speciali pareigybė – Europos Sąjungos saugumo komisaras, kurio funkcijų architektūroje viena iš kolonų skirta asmens dokumentų saugumui. Buvo pabrėžta, kad asmens dokumentų technologinė apsauga labai svarbi nuo pirmųjų gimimo liudijimų iki kelionės pasų ir asmens tapatybės kortelių – moderniausio ir saugiausio dokumento.

Lietuvos Respublika per pastaruosius du dešimtmečius sukūrė unikalią asmens dokumentų projektavimo, gamybos priežiūros, išrašymo ir išdavimo sistemą, kuri yra viena moderniausių Europos Sąjungoje. Labai svarbu šią sistemą išsaugoti ir toliau vystyti, prisitaikant prie pokyčių ir adaptuojant laikmečio iššūkiams.

Asmens dokumentų išrašymas – nuolatinis, nenutrūkstamas procesas. Vien tik „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje“ parodos laikotarpiu Asmens dokumentų išrašymo centras prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos išrašė per 156 tūkstančius asmens dokumentų.

Susijusios nuorodos:

Parodos „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje" papildymas

Valdovų rūmuose atidaryta paroda „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje”

Paroda „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje”

„Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje”